skip_main skip_menu skip_search

Vzduchovky4

Jak vybrat vzduchovku

Marek Děngl

Výběr vzduchové zbraně může být pro začínající střelce velmi obtížný, proto jsme se rozhodli vše podstatné shrnout v následujícím tex­tu.

1) Dělení vzduchovek podle využití

Vzduchovku vybíráme podle toho, na co ji budeme používat:

Pro střelbu na terč klasickým způsobem, tedy přes hledí nebo dioptr, bohatě postačí výkon 7,5 J. Je potřeba však mít co nejdelší záměrnou vzdálenost (od hledí k mušce), vynikající přesnost a dobře koncipovanou pažbu s možností nastavení pohyblivých dílů jako lícnice, botka atd.

Zábavná střelba a střelba na terč

Pro zábavnou a terčovou střelbu na malé i větší vzdálenosti se díky své vynikající přesnosti nejvíce osvědčily větrovky s regulátorem tlaku a větším zásobníkem vzduchu. To proto, že pro střelbu na vzdálenější cíle potřebujete co nejvyšší výkon. Velkou výhodu představují také oboustranné ovládací prvky a hladký chod nabíjecího mechanismu. Samozřejmostí je kvalitní pažba, dobře uchopitelná a použitelná při střelbě ze všech poloh.

Lov drobných škůdců

Pro lov škůdců je ideální zvolit výkonnější ráži, např. 5,5 mm. Není zde důležitý regulátor tlaku vzduchu, ale přesnost střelby musí být na výborné úrovni. Velkou výhodu vám poskytne rychlé přebíjení nebo dokonce poloautomatický režim střelby. Zvýšenou pozornost budeme věnovat také výběru střeliva.

Sportovní střelba

Na disciplínu Hunter Field Target (HFT) je potřeba mít vyloženě sportovní pušku, avšak ve výkonu 16J. Tedy stavitelná pažba ve věšech možných směrech, regulátor tlaku vzduchu, velký zásobník a vynikající přesnost. Přebíjecí zařízení není nutností.

2) Dělení podle pohonu

pružinové vzduchovky

Obrovskou výhodou pružinových vzduchovek je možnost jednoduché manipulace a natažení bez potřeby dalších zařízení nebo zásobníků vzduchu. Nevýhodou je o něco menší přesnost než u větrovek. Pružina vymrští diabolku pokáždé jinak a tato inkonzistence negativně ovlivňuje přesnost střelby.

Vzduchovky s plynovým pístem

Tyto vzduchovky pohání místo pružiny natlakovaný píst, ten je obvykle naplněn vzduchem, dusíkem nebo jiným inertním plynem. Díky tomu se podařilo eliminovat zpětné rázy a hluk, které jinak způsobovala pružina. Vzduchovka s plynovým pístem také dosahuje stabilnějšího výkonu. Nejčastěji se setkáváme se systémy Vortex (Hatsan) a IGT (Gamo).

Typy nátahu vzduchovek
Tyto vzduchovky můžeme podle způsobu nátahu rozdělit do tří základních kategorií

Pneumatické vzduchovky 

Můžeme je rozdělit na dva typy:

Typy pneumatických vzduchovek
Dva základní typy pneumatických vzduchovek

Multi-Pump/PCA vzduchovky (Pre-Charged Air)

Druhým typem jsou Multi-Pump. Malý zásobník na vzduch se plní pomocí pumpy na zbrani, nejčastěji pákou pod hlavní. Díky menší energii střely se uplatňují zejména v terčové střelbě. Tyto větrovky se vyznačují vysokou přesností.

PCP vzduchovky (Pre-Charged Pneumatic)

PCP vzduchovky patří mezi nejpřesnější zbraně na světě. Zbraň má svůj zásobník stlačeného plynu (zpravidla vzduchu), který poskytuje několik konzistentních výstřelů. Počet výstřelů se různí v závislosti na objemu zásobníku (kartuše) a mechaniky, jež plyn dávkuje (běžně od 30 do 300 ran).

Vzduchovky na CO2

Zdroj plynu představuje jednorázová tlaková nádobka (u nás třeba známá sifonová bombička). Díky malému tlaku a objemu jsou CO2 vzduchovky opět používané spíše u terčových modelů zbraní, hlavně pistole. Skvěle se hodí pro zábavnou střelbu do plechovek (tzv. plinking). Plusem je výborná přesnost a konzistence střelby. Nevýhodou zase závislost na teplotě, fungují pouze při teplotách nad 10°C, takže si s nimi venku v zimě nezastřílíte.

CO2 Vzduchovka Crosman

CO2 VZDUCHOVKA CROSMAN 1077 FREESTYLE GRAY

3) Proč koupit právě vzduchovku?

Terčová střelba

PCP větrovky jsou považovány za jedny z nejpřesnějších zbraní světa. Proto není překvapivé, že se střelba na terč ze vzduchovky těší čím dál větší popularitě. V mnoha zemích, jako třeba v Německu či Anglii, jsou střelecké kluby běžnou věcí. Sdružují se v nich přátelé terčové střelby. Kluby pořádají turnaje a další měření sil mezi sportovními střelci. Střelba ze vzduchové pušky i pistole je také olympijskou disciplínou, a to pro obě pohlaví. Po světě se k terčové střelbě začíná přidávat také lovecká střelba na kovové siluety a běžící terče (HFT).

Terč a vzduchovka

Lov drobných škůdců

Kde je palná zbraň nebezpečná nebo zakázaná, tam vám může vzduchová puška pomoci zbavit se drobných škůdců bez větších obtíží.

Zábavná střelba

Koníček, který přináší radost a trénuje kondici i další dovednosti. Při zábavné střelbě můžete levně a bezpečně vystřílet tisíce střel za rok, a to přímo doma. Není problém vzít si vzduchovou pušku na dovolenou, výlet, zastřílet si s přáteli venku nebo i v domácnosti. Bezpečné místo pro střelbu najdete i na zahradě. Stačí vám 10 x 10 m, aniž byste ohrozili sousedy.

Díky možnosti střelby doma, můžete trénovat kdykoli. Nemusíte cestovat na střelnici jako s palnou zbraní. Malá energie střely a tichost zbraně vám dovolí střílet i ve vnitřních prostorách. Můžete tak střílet ve dne, v noci, v létě i zimě. Prostě kdykoliv. Díky malé energii střely nepotřebujete ochranu sluchu a podobnou výbavu. Snad jen brýle na ochranu očí jsou doporučeny.

Trénink přesné střelby

Vzduchovka představuje výbornou pomůcku nejen sportovních střelců při tréninku. Ten se tak stává neformální zábavou.

Častý trénink zvyšuje dovednosti střelce. Navíc každého naučí bezpečně manipulovat se střelnými zbraněmi.

Bezpečnost

Většina terčových vzduchovek má maximální dostřel na hranici 400 m. Střela je velmi lehká. Proto se váš soused může cítit bezpečně, i když zrovna trénujete střelbu doma nebo venku na zahradě. Velmi tichá zbraň zaručí, že nikoho nebudete rušit. Mít doma vzduchovku znamená mnohem menší hazard než vlastnit palnou zbraň. Střelivo pro vzduchovky je bezpečné, protože neobsahuje žádné třaskaviny. Ani samotná zbraň se nestane terčem zloděje, který by s ní chtěl spáchat něco nekalého.

na závěr pro vás máme několik rad, které vám mohou pomoci zlepšit vaše výsledky při střelbě ze vzduchovky:

Uvolněné šroubky

U pístových vzduchovek dochází k nepřesnostem vlivem povolených šroubů, které upínají kovové tělo k dřevěné pažbě. Šroubky bývají dva vepředu a jeden u spouště. Je velmi důležité, aby šrouby neměly žádnou vůli. Dobré dotažení je podmínkou pro eliminaci nepřesností. Pozor však na přetažení. Velký tlak na dřevěnou pažbu může vést k jejímu poškození.

Povolená mířidla

Zkontrolujte, zda jsou muška i zadní hledí pevně uchyceny na těle zbraně. U pevných mířidel se zadní část nesmí pohybovat. Při použití optiky volte spolehlivé montáže. Ty obyčejné hliníkové pro lepší optiku už nevystačí. Zde použijte duralové nebo rovnou ocelové montážní kroužky. Celou montáž puškohledu je nejlepší svěřit odborné dílně. Vše musí přesně sedět, bez žádné vůle.

Nezapomeňte

Střelec nemusí být tou jedinou příčinou nepřesné střelby.

Špatná optika

I na klasickou Slavii využijete slušnou optiku. Nejlevnější puškohledy typu 4x20 nebo 3-7x20 nejsou to pravé ořechové. Většina z nich není vyrobena dostatečně kvalitně a nedrží nástřel. Je důležité pamatovat si, že puškohled s variabilním zvětšením mění nástřel při změně zvětšení. U těch nejhorších modelů dochází k rozbití optiky uvnitř puškohledu, a to vlivem zpětného rázu zbraně. Pokud vlastníte přesnou větrovku, oplatí se o trochu více investovat i do puškohledu.

U levnějších modelů bez korekce paralaxy pozor! Do puškohledu se musíte dívat přímo, oko je v ose puškohledu. Při nesprávném míření s puškohledem bez korekce paralaxy může vznikat značný rozptyl.

Správné střelivo

Vhodné diabolky dokáží až překvapivě zmenšit váš rozptyl. Pokud chcete střílet s optikou na terč ve vzdálenosti větší než 10 m, potom i pro klasickou lámací Slavii volte lepší střelivo. Diabolo Standard a další dostupná munice se pro přesnou střelbu úplně nehodí. Každé zbrani však může vyhovovat něco jiného. Společně se vzduchovkou doporučujeme koupit více druhů střeliva odpovídající ráže. 

Poté si na terči v požadované vzdálenosti otestujte, se kterým střelivem dosahujete nejmenšího rozptylu. Používejte pouze kvalitní munici – ne staré zoxidované diabolky. Už při nabíjení vyřazujte poškozené kousky a pokud krabička obsahuje nápadně mnoho zkřivených diabolek, vyřaďte ji celou. Kvalitní čisté diabolky prospívají také hlavni zbraně. Návod jak vybrat správné střelivo najdete v článku z naší poradny.

Pravidelné čištění hlavně

Pravidelné čištění je nezbytné pro velmi přesnou střelbu. Po vystřelení cca 1000 ks diabolek hlaveň vyčistěte. Pokud nemáte sadu na čištění, stačí protáhnout rybářský vlasec od ústí hlavně k vstupnímu otvoru pro diabolku. Zde uděláte na vlasci očko, do něj provlečete tenký kus hadříku a ten protáhnete hlavní. Takto protáhněte alespoň dvakrát hadřík trochu potřený olejem, poté několikrát hadřík suchý, až dokud nebude po vytažení z hlavně čistý. Čištění drátkem a podobnými nástroji může poškodit vývrt hlavně

Ke vzduchovce doporučujeme přikoupit:

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: Marek Děngl

jednatel, šéf velkoobchodu a občasný pisatel

Jako majitel jsem u firmy od začátku. A jsem na ni hrdý. Podařilo se nám rozjet specializovaný e-shop se zbraněmi zbrane-vzduchovky.cz, výrobu vlastní optiky Valiant a teď i Balistas, který spojuje střelbu a aktivní styl života. Když se nevěnuju zbraním a práci, jsem s rodinou nebo si jdu zasportovat. Mou slabostí i vášní jsou auta.

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 535 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.