skip_main skip_menu skip_search

Vzduchovky4

Jak vybrat vzduchovku

Výběr vzduchové zbraně může být pro začínající střelce velmi obtížný, proto jsme se rozhodli vše podstatné shrnout v následujícím tex­tu.

Jak vybrat vzduchovku

Vzduchovku vybíráme podle toho, na co ji budeme používat:

Pro střelbu na terč, klasickým způsobem, tedy přes diopter - zde bude bohatě stačit výkon 7,5J. Je potřeba mít však co nejdelší záměrnou vzdálenost (od diopteru k mušce), vynikající přesnost a dobře koncipovanou pažbu s možností nastavení pohyblivých dílů, jako je lícnice, botka atd.

Pro zábavnou střelbu a střelbu na terč na malé či větší vzdálenosti se nejlépe osvědčí větrovky s vynikající přesností, v ráži 4,5mm, s regulátorem tlaku vzduchu a větším zásobníkem vzduchu, jelikož výkon je potřeba mít pro střelbu na větší vzdálenosti co nejvyšší - tedy 16J. Velkou výhodou je nabíjecí zařízení a samozřejmostí kvalitní pažba, dobře uchopitelná a použitelná při střelbě ze všech poloh.

Pro zábavnou střelbu a drobný lov škůdců bude nejlépe vyhovovat větrovka v ráži 5,5mm i 4,5mm. Pro lov škůdců není tolik důležitý regulátor tlaku vzduchu, ale přesnost střelby musí být na výborné úrovni a téměř nepostradatelné je nabíjecí zařízení.

Pro sportovní střelbu disciplíny Field Target Shooting je potřeba mít vyloženě sportovní pušku, avšak ve výkonu 16J. Tedy stavitelná pažba ve věšech možných směrech, regulátor tlaku vzduchu, velký zásobník a vynikající přesnost. Přebíjecí zařízení není nutností. Pro tuto disciplínu je dostupných několik speciálních pušek, jako například Air Arms EV2

Pružinové vzduchovky možnost jednoduché manipulace a natažení bez potřeby dalších zařízení nebo zásobníků vzduchu. Nevýhodou je menší přesnost, protože pružina vymrští pokaždé jinak, píst má celkem malou účinnost a ta je závislá na mnoha dalších vlivech. Vlivem nekonzistence střelby vzduchovka není tak přesná, jako větrovka.

typy pumpování

Pneumatické vzduchovky - větrovky, znají dva typy. PCP vzduchovky (pre-charged pneumatic), kde zbraň má svůj zásobník stlačeného plynu, který dává konzistentních několik výstřelů, dle objemu zásobníku a mechaniky, která plyn dávkuje (běžně od 30 do 300 ran). A druhým typem jsou Multi-Pump, které svůj malý zásobník na vzduch umožňují doplnit nějakou pumpou na zbrani, nejčastěji pákou pod hlavní. Tyto jsou však díky menší energii střely používány hlavně v terčové střelbě. Větrovky se vyznačují vysokou přesností.

typy pumpování 2

Vzduchovky na CO2 - Zde je zdrojem plynu jednorázová tlaková nádobka (u nás třeba známá sifonová bombička). Díky malému tlaku a objemu opět používané spíše u terčových modelů zbraní (hlavně pistole). Plusem je výborná přesnost, konzistence střelby. Nevýhodou je závislost na teplotě.

CO2 Vzduchovka Crosman

CO2 VZDUCHOVKA CROSMAN 1077

Proč koupit právě vzduchovku?

Střelba na terč - nejlepší větrovky se řadí mezi nejpřesnější zbraně na světě a proto není překvapivé, že je terčová střelba se vzduchovkou tak populární. V mnoha zemích, jako je například Německo nebo Anglie, jsou běžnou věcí střelecké kluby, které sdružují přátele terčové střelby. Zde se pořádají turnaje a další měření sil mezi sportovními střelci. Střelba ze vzduchové pušky i pistole je také olympijskou disciplínou a to pro obě pohlaví. Po světě se k terčové střelbě začíná přidávat také lovecká střelba na kovové siluety a běžící terče.

Terč a vzduchovka

Drobný lov - se vzduchovou puškou můžete ničit drobné škůdce tam, kde palná zbraň by byla nebezpečná nebo zakázaná.

Zábavná střelba - koníček, který přináší radost a trénuje nejen kondici, ale i další dovednosti. Můžete levně a bezpečně vystřílet tisíce střel za rok, a to přímo u Vás doma, tam kde trávíte volný čas. Není problém vzít si vzduchovou pušku sebou na dovolenou, na výlet, zastřílet si s přáteli a nebo někde doma. Bezpečné místo pro střelbu bez problémů najdete i na zahradě 10x10m a neohrozíte tím Vaše sousedy. Střelba doma Vám dovolí trénovat kdykoli se Vám líbí, nenutí Vás k cestování na střelnici, jako je tomu u palné zbraně. Malá energie střely a tichost zbraně Vám dovolí střílet i ve vnitřních prostorách. Proto můžete střílet ve dne i v noci, v létě i zimě, kdykoliv. Díky malé energii střely nepotřebujete ochranu sluchu a podobné, snad jen ochrana očí brýlemi je doporučována.

Trénink - vzduchovka je výbornou pomůckou nejen sportovních střelců při tréninku. Trénink se stává neformální zábavou, častý trénink zvyšuje dovednosti střelce a naučí každého bezpečně manipulovat se střelnými zbraněmi.

Bezpečnost - většina terčových vzduchovek má maximální dostřel na hranici 400m a střela je velmi lehká. Proto se Váš soused může cítit bezpečně, i když budete zrovna trénovat střelbu, jedno jestli doma nebo venku na zahradě. Velmi tichá zbraň zaručí, že nikdo nebude Vaší střelbou rušen. Mít doma vzduchovku znamená mnohem menší hazard, než vlastnit palnou zbraň. Nejen, že střelivo pro vzduchovky je bezpečné, protože neobsahuje žádné třaskaviny, ale ani zbraň se nestane terčem zloděje, který by s ní poté chtěl spáchat trestný čin.

Nezapomeňte

Střelec nemusí být tou jedinou příčinou nepřesné střelby.

Zde je několik rad, které mohou někomu pomoci zlepšit své výsledky při střelbě ze vzduchovky:

Povolené šroubky - u pístových vzduchovek dochází k nepřesnostem vlivem povolených šroubků upínajících kovové tělo k dřevěné pažbě. Šroubky bývají dva vpředu a jeden u spouště. Je velmi důležité, aby všechny šroubky neměly žádnou vůli. Dobré dotažení je podmínkou pro eliminaci nepřesností. Pozor však na přetažení. Velký tlak na dřevěnou pažbu může znamenat její zničení.

Povolená mířidla - zkontrolujte, zda muška i zadní mířidla jsou pevně uchycena na tělo zbraně. U pevných mířidel se zadní část nesmí pohybovat. Při použití optiky volte spolehlivé montáže. Pro lepší optiku již obyčejné hliníkové montáže nebudou stačit. Bude potřeba použít duralové nebo rovnou ocelové montáže. Montáž puškohledu je nejlépe svěřit odborné dílně. Vše musí přesně "sedět", žádná vůle.

Špatná optika - i na klasickou Slavii je dobré pořídit slušnou optiku. Nejlevnější puškohledy typu 4x20 nebo 3-7x20 nejsou to pravé. Většina z nich není vyrobena dosti kvalitně a tak mění časem nastřelení. Variabl mění nastřelení při změně zvětšení. U nejhorších modelů dochází k rozbití optiky uvnitř puškohledu vlivem zpětného rázu zbraně. U větrovky je možno díky její přesnosti trochu více investovat i do puškohledu. U levnějších modelů bez korekce paralaxe pozor, je nutné do puškohledu koukat přímo (oko v ose puškohledu). Při nesprávném míření s puškohledem bez korekce paralaxe může vznikat značný rozptyl.

Střelivo - vhodné diabolky dokáží zmenšit Váš rozptyl až překvapivě hodně. Pokud chcete střílet s optikou na terč ve větší vzdálenosti, než je 10m, potom i pro klasickou "lámací" Slavii bych volil lepší střelivo. Diabolo Standart a další typy dostupných střeliv nejsou pro přesnou střelbu vhodné. Každé zbrani však může vyhovovat jiné střelivo. Po zakoupení vzduchovky kupte také více druhů střeliva Vaší ráže a na terči v požadované vzdálenosti si otestujte, se kterým střelivem budete dosahovat nejmenšího rozptylu. Používejte pouze kvalitní střelivo. Nepoužívejte staré zoxidované diabolky. Již při nabíjení vyřazujte poškozené kousky a pokud krabička obsahuje nápadně mnoho zkřivených diabolek, vyřaďte ji celou. Kvalitní čisté diabolky prospívají také hlavni Vaší zbraně.

Čištení - pro velmi přesnou střelbu je nutné nezanedbávat čištění hlavně. Po vystřelení cca 1000 ks diabolek hlaveň vyčistěte. Pokud nemáte sadu na čištění hlavně, stačí protáhnout rybářský vlasec od ústí hlavně k vstupnímu otvoru pro diabolku. Zde uděláte na vlasci očko, do očka provléknete tenký kus hadříku a protáhnete hadřík hlavní. Dobré je protáhnout alespoň dvakrát hadřík trochu potřený olejem, potom několikrát hadřík suchý, dokud nebude po vytažení z hlavně čistý. Čistit hlaveň drátkem a podobnými věcmi může poškodit vývrt hlavně.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

+420 591 140 535 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz