skip_main skip_menu skip_search

Crosman ST1 Náhled

Crosman ST1 Full Auto: Jako z vesmíru…

Svatopluk Krutiš

Tato zbraň jako by svým vzhledem patřila k výzbroj jednotek imperiálních „Storm-trooperů“ z Hvězdných válek či přímo do rukou hvězdné pěchoty.

Jde o CO2 pistoli/karabinu Crosman ST1 Full Auto. I když má velmi futuristický vzhled, její design byl inspirován skutečnou zbraní KRISS Vector. Tu začala počátkem roku 2007 vyvíjet americká společnost KRISS. Slovo kris s jedním „s“ také znamená dýku se zvlněnou čepelí, pocházející z ostrova Jáva.

Zbraň byla od té doby modifikovaná do mnoha verzí. Základem je ale stále zvláštní uzamčený závěrový mechanizmus, který umožňuje, aby se hmota závěru pohybovala vzad a dolů, což má pozitivní vliv na stabilitu zbraně při střelbě. Proto je za zásobníkovou šachtou prostor pro tento systém. Vector se vyrábí pro ozbrojené složky jako automatický, pro civilní trh jako samonabíjecí. Původní prototyp měl kadenci 1500 ran za minutu, později se tato hodnota snížila na 1200 ran za minutu.

Spektrum ráží je velmi široké. Od .22 LR přes .357 SIG, .40 S&W, 9mm Para, 9x21mm, až po 10mm Auto. Lze používat standardní či prodloužené zásobníky GLOCK dle jednotlivých ráží. Zbraň je dodávána v mnoha barevných mutacích.

Její variace

Model ST-1 vyrábí firma Crosman pro destrukční střelbu ocelovými kuličkami. Zapůjčil jsem si jej k vyzkoušení od e-shopu Zbraně-vzduchovky.cz z Hlučína. Zbraň lze používat jako krátkou karabinu, s prodloužením moderátorem jako pušku, či bez pažby a moderátoru jako poněkud hmotnější pistoli. I když se jedná, mimo mechanizmus, hlaveň, či další drobné detaily o plastovou zbraň, hmotnost tomu neodpovídá. Ta totiž činí v „plné palbě“ přes 3kg.

Základní sestava

Tělo zbraně, dělené ve vertikální rovině, tvoří dva bílé, složitě tvarované plastové výlisky spojené šrouby. Mezi nimi je vpředu sevřena hladká ocelová hlaveň usazená v černém plášti. Její týl, komora, končí na úrovni drážky, kde se pohybuje napínací páka „závěru“. Mechanizmus zbraně je částečně viditelný velkou šachtou ze spodní strany, do níž se zasouvá ventilový mechanizmus včetně rezervoáru kuliček, samotného zásobníku, mžikového přepouštěcího ventilu a lůžek pro dvě CO2 bombičky.

Plášť zásobníku s kontrolními otvory je z černého plastu, mechanizmus a ventil z nemagnetického kovu. Na pravé straně těla zbraně nad spoušťovým jazýčkem najdeme tlačítko, které umožní celý tento blok vyjmout ze zbraně. Tlačítko na druhé straně jistí v těle podélná ploška s vytištěným výrobním číslem. Nad pistolovou rukojetí je umístěna páčka oboustranné třípolohové pojistky, jejíž krajní polohy jsou vymezeny zvýšenými dorazy. Pojistka otočená šipkou dopředu zajišťuje zbraň, ve svislé poloze umožňuje střelbu jednotlivými ranami a otočena vzad pak střelbu dávkou. Za pistolovou rukojetí najdeme přesuvný čep, jenž na zbrani drží prodloužený krk ramenní opěrky s odpruženým fixačním tlačítkem. 

Na horní i spodní straně zbraně jsou vylisovány „hrábě“, čili 22mm Picatinny lišta pro montáž příslušenství. Další je možno osadit na dvě boční, černé lišty, které jsou na plášti zbraně našroubovány. V této základní konfiguraci bez pažby a nástavného „tlumiče“ je již zbraň, jako masivní těžší pistole, střelbyschopná. Jediné co potřebuje, je nasazení kolimátoru či zaměřovací optiky.

Úprava na karabinu

Tu lze zvládnout v několika sekundách. Nejprve na prodloužený kovový kryt mechanizmu nasadíme nosič opěrky. Tu pak nasuneme a zajistíme ji v jedné ze dvou poloh odpruženým tlačítkem. Rozdíl mezi krátkou a delší opěrou je 55mm. Moderátor nasuneme na plášť hlavně nápisem nahoru. Jeho otočením doprava dojde k automatickému zajištění odpruženým čepem. Pro demontáž musíme stáhnout vzad malý hmatník nad ústím hlavně.

Jak již bylo řečeno, tělo zbraně je vylisováno z bílého plastu. Veškeré ovládací prvky mají černou barvu, stejně jako měkčené a zdrsněné úchopové plochy na pistolové rukojeti, šachtě zásobníku“ a botce ramenní opěrky. Typ zbraně, ráže, země původu a upozornění na nutnou bezpečnost jsou vylisovány na levé straně. Celá zbraň je v částečně rozloženém stavu uložena v robustním lůžku z papírové maše. Zvlášť je umístěna ramenní opěrka, kolimátor s baterií, příslušné imbusové klíče, „zásobník“ s ventilem a moderátor. V potištěné krabici najdeme i manuál.

Nabití

První zprovoznění není složité. Na horní lištu nasadíme kolimátor. Ze zbraně vyjmeme zásobník, odklopíme boční stěnu prostoru pro bombičky a odsuneme hmatník víčka kuličkového rezervoáru. Pod ním najdeme imbusový klíč, sloužící k dotažení dvou CO2 bombiček.

Po natlakování do rezevoáru nasypeme ocelové kuličky ráže 4,5mm (BBs 4,46 mm). Podle dokumentace se jich tam vejde asi 300. Z důvodu bezpečnosti „prázdné“ zbraně je ale lepší použít pouze množství, které vystřílíme. Pak vložíme klíč zpět na místo, krytku zaklapneme a prostor pro bombičky uzavřeme. Vytáhneme hmatník zásobníku na doraz, otočíme jej vzhůru nohama, několikrát s ním zatřepeme a hmatník zasuneme zpět. Tím máme připraveno 25 kuliček pro střelbu.

Střelba

Zásobník zasuneme do zajištěné zbraně, pojistkou zvolíme režim střelby a natáhneme závěr na doraz vzad. Spoušť má celkem tvrdý chod, což je ale u „vojenské“ zbraně obvyklý standard.

Můžeme střílet i bez opěrky, ale s ní je střelba pohodlnější. Lze sice střílet i na papírový terč s kruhy, ale na plinkingové cíle do vzdálenosti 10–12m je střelba daleko zábavnější.

Při střelbě jednotlivými ranami je možno na tuto vzdálenost, při správně seřízeném kolimátoru, zasáhnout plechovku od piva každou ranou. Při palbě dávkou to již není tak jednoduché. K zážitku ze střelby přispívá i skutečnost, že Crosman ST1 je vybaven velmi reálným Blowbackem. Po vystřílení 25 ran zbraň zajistíme, opět povytáhneme hmatník zásobníku, otočíme celou zbraň zásobníkem vzhůru a přesuneme z rezervoáru další střelivo. Za chladnějšího počasí bylo možno na jedno natlakování (dvě CO2 bombičky), vystřelit 120 ran. Pak již nebyl tlak schopen natáhnout „závěr“. Je předpoklad, že za teplejšího počasí by počet ran byl vyšší…

Nasazení moderátoru nemá na přesnost ani hluk žádný vliv. Ale s ním vypadá zbraň efektněji. I když se jedná o „kuličkovku“, je třeba při střelbě dodržovat zásady bezpečnosti. I kulička s energií 3 J při rychlosti 131 m/sec. dokáže vážně ublížit.

Závěrem

Co říci ke zbrani na závěr? Určitě uspokojí zájemce, preferujícího futuristický vzhled a spíše plinkingovou střelbu. A střelec, upřednostňující přesnost, případně střelbu na delší vzdálenost, si z bohaté nabídky e-shopu Zbraně-vzduchovky.cz vybere pušku či pistoli podle svého gusta.

Technická data

 • Základní hmotnost nabité zbraně
  2435 g
 • Hmotnost s opěrkou
  2635 g
 • Hmotnost s opěrkou a moderátorem
  3060 g
 • Základní délka
  445 mm
 • Max. dílka s opěrkou
  600 mm
 • Max. délka s opěrkou a moderátorem
  825 mm
 • Výška s kolimátorem
  268 mm
 • Délka hlavně
  150 mm
 • Ráže
  4,5 mm
 • Kapacita zásobníku (střelivo ocelové BB broky 4,46 mm)
  300/25 ks
 • Teoretická kadence
  1400 ran/min.

Ke zbrani doporučujeme přikoupit:

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: Svatopluk Krutiš

Externí recenzent

Svatopluk patří mezi odborníky na vzduchové zbraně, o kterých pro nás píše recenze. Jeho články najdete i v oborových tištěných médiích.

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 535 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.