skip_main skip_menu skip_search

Blog - main BM8

Black Bunker BM8 - Skládací zlamovačka pro přežití

Bc. Michal Kuczaj

Válka, teror, pandemie, energetická krize, hospodářská recese, změna klimatu, politická nestabilita, náboženské a územní konflikty – to vše uvádí společnost Black Bunker jako důvod vytvoření první skládací zlamovací vzduchovky s důrazem na přežití v nehostinných podmínkách. V tomto článku zhodnotíme, zda model BM8 takové požadavky splňuje.

Vzduchovky se zlamovací hlavní jsou na světě již dlouho. První moderní zlamovačku s drážkovanou hlavní vytvořila v roce 1905 britská společnost BSA, původní vzduchovky s kuželovou pružinou se však datují až do 40. let 19. století.

Za tu dobu prošly zlamovačky celou řadou inovací - některé poskytují natažení pomocí podhlavňové nebo boční páky, spousta vzduchovek značky Gamo je vybavena 10-ranným zásobníkem a některé jsou osazeny funkčním moderátorem hluku. Nejzásadnějším upgradem je však jednoznačně nahrazení klasické spirálové pružiny plynovým nitro pístem, o kterém si řekneme níže.

Black Bunker

Firma Black Bunker je sice na trhu krátce, je ale vlastněná americkou společností Kore Outdoor která má se střeleckým vybavením dlouholeté zkušenosti.

Krátce po jejím vytvoření se jí dostalo velké pozornosti, když na největším světovém veletrhu střeleckého a outdoorového vybavení IWA 2023 představila inovativní skládací vzduchovku se zlamovací hlavní. Výrobce si totiž dal za úkol vytvořit spolehlivou, vzduchem poháněnou pušku, která člověku pomůže přežít v nehostinných podmínkách.

My jsme si na model BM8 sáhli o rok později na výstavě IWA 2024 a okamžitě na nás udělal dojem, proto jsme tuto prapodivnou zlamovačku co nejdříve zařadili do nabídky. Sám jsem nedávno měl příležitost si ji pořádně vyzkoušet a změřit úsťovou rychlost a energii. Nejdříve jsem však musel zjistit, jak ji vůbec složit.

Technologie a výkon

Ještě než si popíšeme samotný skládací mechanismus, rád bych nejprve zmínil jak BM8 vůbec funguje a co s ní dokážete.

Na rozdíl od klasických pružinovek je model BM8 vybavený plynovým nitro pístem, také nazývaným "ram pístem". Výhodou je snížení otřesů a zpětného rázu během výstřelu při zachování vysokého výkonu.

Výrobce poskytuje několik výkonových variant od 7,5J, 10J, 16J, 19.9J, 21J až do 24J podle cílového trhu. Vzhledem k tomu, že v České republice jsou vzduchovky do ráže 6,35mm a bez omezení výkonu volně prodejné již od 18 let bez nutnosti registrace nebo vlastnictví zbrojního průkazu, u nás naleznete tu nejsilnější verzi.

BM8 detail 2
Vzduchovka Black Bunker BM8 Coyote Tan s puškohledem Valiant Themys II

Testování výkonu

Při testování obou dostupných ráží jsem u 4,5mm verze doopravdy naměřil průměrnou úsťovou energii 24 Joulů s diabolkami JSB Exact 0,547g a úsťovou rychlostí, která se se zanedbatelnými odchylkami ustálila na 300 m/s.

Překvapila mě však ráže 5,5mm, kdy po vystřelení několika ran a tím i správném záběhu nitropístu létaly diabolky JSB Exact Jumbo 1,030g rychlostí 240 m/s, což se rovná hotových 29 Joulů. S odlišnou váhou diabolek můžete dosáhnout jiného výkonu, ale i přesnosti. Detailní test přesnosti s použitím různých typů diabolek však nechám na zkušenějších střelcích.

Ať už je to reálných 24 nebo 29 Joulů, takový výkon je pro zlamovací vzduchovky více než dostačující, někdy až nadbytečný. Již u prvotního měření ráže 4,5mm jsem se u cca 15. výstřelu řádně zapotil, u následného měření pět a půlky bylo natahování ještě náročnější. Proto můžu s jistotou říci, že pro běžnou zábavnou střelbu na zahradě nic silnějšího nepotřebujete.

Skládací mechanismus

A teď konečně k tomu, co dělá vzduchovku BM8 tak výjimečnou. Díky důmyslnému rozdělení pušky na 3 pohyblivé části - zalamovací hlaveň, hlavní blok a sklápěcí pažbu - ji lze "složit" do trojúhelníkového tvaru.

Rozložení

Jelikož je vzduchovka přepravována ve složeném stavu, nejdříve si řekneme jak ji rozložit.

Prvním krokem je nalézt drobnou kovovou pojistku umístěnou ve spodní části pažby a jednoduše ji sklopit. Tím od sebe uvolníte hlaveň i pažbu a zároveň na vás spadne plastový kufřík který byl díky svému tvaru pevně chycen vzduchovkou.

BM8 barrel lock
Pojistka páky pro stlačení pístu

Vyklopení pažby je jednoduché, stačí jí otáčet do té doby, než se zacvakne do zadní části hlavního bloku. K narovnání hlavně je nutný švih, jako když vracíte hlaveň jakékoliv jiné zlamovačky do původní polohy.

Poslední částí, která zůstane volnou, je kovová lišta kterou musíte sklopit dovnitř předpažbí a otočit rotační pojistkou umístěnou po obou stranách. No a ta "lišta" nyní plní funkci páky pro stlačení písti při zalomení hlavně.

Složení

Složení vzduchovky zpět do trojúhelníku je totožné jako rozložení, až na jeden drobný detail.

Rotační pojistku je nejprve nutné odjistit, a to stlačením drobného tlačítka před pojistkou umístěné na levé straně. A zbytek je stejný - jen opačně.

Účel

Jak už jsem zmínil výše, vzduchovka vznikla za účelem "přežití v nehostinných podmínkách". Alespoň to uvádí výrobce společně se sloganem zmiňující války, pandemie, energetické krize atd. a že BM8 vám pomůže všechny tyto situace přetrvat.

Nejdříve se tomu člověk zasměje, ale po delším zamyšlení musím uznat že špetka pravdy na tom přece jen bude. Vzduchovka rozhodně není určena do nějaké westernové přestřelky, ostrou zbraň nepředčí. To, kde exceluje, je ale možnost obstarat si potravu - čistě jen teoreticky - když si v post-apokalyptickém světě bez zákonů ulovíte králíka, kuře, nebo hlodavce. V porovnání s ostrými palnými zbraněmi nevyžaduje nijak pravidelnou údržbu, je tišší (ne však neslyšná) a je kompatibilní s jakýmikoliv diabolkami dané ráže.

BM8 detail 1

S tímto ohledem se výrobce rozhodl právě pro technologii plynového pístu. Klasické pružiny mohou během času změknout a ztratit tak výkon, PCP vzduchovky vyžadují plnění kompresorem, tlakovými lahvemi či nedej bože ruční pumpou a CO2 vzduchovky využívají bombičky s oxidem uhličitým na jedno použití. Neumím si představit s sebou něco takového v přírodní nebo městské divočině nosit. BM8 nic takového naštěstí nepotřebuje - ke střelbě vám stačí pouze samotná vzduchovka a olověné diabolky.

Zpracování

Co se týče kvality zpracování, nemám co vytknout. Někdo může namítat že je vzduchovka "celá plastová" a že se hned poláme. Tady musím oponovat. Všechny důležité prvky jsou samozřejmě kovové a až vnější konstrukce je vyrobena z kvalitního polymeru. Obvykle nejsem zastáncem plastových pažeb a jiných komponentů zbraní, ale u modelu BM8 má všudypřítomný plast opodstatněný důvod. Za prvé chrání většinu zmíněných kovových částí před mechanickým poškozením, korozí a podobně, za druhé je vzduchovka mnohem lehčí než kdyby byla celá z kovu a za třetí je polymer vysoce odolný vůči povětrnostním vlivům - dřevěná pažba (obzvláště v tom našem fiktivním post-apokalyptickém světě) může časem praskat a jinak se deformovat.

O výrobu plastových částí se postarala společnost Recover Tactical, která je známá vývojem konverzních platforem pro palné zbraně jako je Glock, Beretta, Sig Sauer a další, takže se na kvalitu zpracování můžete spolehnout. Ona vzduchovka ve složeném i rozloženém stavu vůbec nerachotí a celkově působí pevným a robustním dojmem.

DALŠÍ VLASTNOSTI / FUNKCE

Spousta moderních vzduchovek je dnes dodávána bez mechanických mířidel a člověk je tak nucen dokoupit si puškohled. BM8 je však s ohledem na survivalové účely vybavena klasickými mířidly skládajícími se z pevné mušky a stranově i výškově stavitelného hledí. Malou nevýhodou může být absence světlovodných vláken, bez nich se ale člověk obejde.

No a pokud plánujete vzduchovku osadit puškohledem, tak je vzduchovka osazena lištou Weaver / Picatinny o délce 23,5 cm. Při výběru puškohledu ale doporučuji nešetřit. Každou zlamovací vzduchovku při výstřelu doprovází zpětný ráz a otřesy, které mohou levný puškohled takzvaně "rozsypat". A s rostoucím výkonem vzduchovky roste i zátěž puškohledu.

Další dvě montážní lišty jsou umístěny po stranách předpažbí, které můžete využít pro uchycení svítilny, laseru nebo dvojnožky. Při delším držení vzduchovky se mi lišty nepříjemně zarývají do dlaně - i na to ale výrobce myslel a lišty můžete sundat po vyjmutí dvou imbusových šroubků.

Kovová spoušť sice není nijak stavitelná, ale není k tomu důvod. Při testování mě mile překvapil nízký odpor spouště, snad nejnižší co jsem u zlamovaček zažil.

Hned před spouští je umístěná kovová pojistka, která se aktivuje po každém natažení hlavně. Opět nic nenamítám, přítomnost automatické pojistky mi vyhovuje.

Barevné kombinace

Vzduchovka BM8 je k dostání ve dvou barevných variantách - černé, s názvem "Full Black" a pískové "Coyote Tan". Podle toho se odvíjí i barva přibaleného kufříku, ale pozor, vždy je to obráceně. U černé vzduchovky dostanete pískový kufřík, u pískové vzduchovky naopak černý.

Black Bunker Black.jpg

Black Bunker Tan.jpg

Osobně se mi více líbí ta Coyote verze vzduchovky, jednotlivé části navzájem hezky kontrastují a díky toho písková BM8 vypadá trochu zajímavěji než černá. Ale sto lidí, sto chutí.

Co dostanete

Vzduchovka je přepravována ve složeném stavu uvnitř neobvyklé trojúhelníkové kartonové krabice řádně vyplněné molitanem, takže opravdu nehrozí, že by se během přepravy nějak poškodila.

BM8 case inside
Do kufříku se vejde vše potřebné

Po otevření krabice na vás vykoukne vzduchovka a v ní vložený prázdný vodotěsný kufřík - jak už jsem říkal - opačné barvy. Výrobce sice nabízí varianty BM8 s takzaným "survival kitem", kdy kufřík namísto pouhého molitanu obsahuje i bajonet a nějaké další příslušenství, my momentálně nabízíme pouze verze s prázdným kufříkem. Ostatně nevím, zda je dobrý nápad nasazovat bajonet na vzduchovku, jejíž hlaveň se může sklopit směrem k uživateli.

Dále jsou v balení gumové krytky pro ochranu ústí hlavně a nábojové komory před prachem a nečistotami když je vzduchovka ve složeném stavu a samozřejmě dostanete i uživatelský manuál a návod pro složení / rozložení vzduchovky.

Závěr

Je čas na nějaké to stručné zhodnocení. Na začátku jsem si dal za úkol zjistit, zda je vzduchovka Black Bunker BM8 opravdu vhodná pro zmíněné "survival účely" v nehostinném prostředí a jestli může pomoci při všelijakých světových krizích. A popravdě ano, může. V tom teoretickém post-apokalyptickém světě vám rozhodně umožní ulovit drobnou zvěř a zachránit si tak život, zároveň díky použitým technologiím a odolným materiálům vydrží v provozu opravdu dlouho. Sám jsem byl překvapený výborným dílenským zpracováním a důrazem na co nejjednodušší údržbu.

Skládací mechanismus je také zajímavým prvkem a spoustě lidí přijde vhod. I bez něj se však stále jedná o perfektně zpracovanou, plnohodnotnou a výkonnou zlamovací vzduchovku s přijatelnou cenovkou.

BM8 bricks

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: Bc. Michal Kuczaj

Copywriter

Již od mala mě zajímá vše co střílí, řeže, jezdí rychle a dělá hluk. Rád tvořím, ať už se jedná o grafiku, 3D tisk, origami či zahradničení. Od roku 2023 ve firmě Balistas tvořím popis produktů, fotím materiály na bannery a přidávám příspěvky na sociální sítě.

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 535 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.